PHP MYSQL Aynı isimdeki verilerin toplamı

Merhaba iyi çalışmalar
Öğrenci sınav sonuçlarını tuttuğum bir tablom var. Bu tablonun “SinavAdi” sütununda aynı isimdeki sınav adlarının toplamlarını almak istiyorum. Yani “Analiz-5” adında kaydedilmiş kaç kayıt var “Analiz-6” dan kaç kayıt var. internetten araştırma yaptım fakat sonuç alamadım. son çare olarak size yazdım. yardımcı olursanız sevinirim.
şimdiden teşekkürler
iyi çalışmalar.


Merhabalar,

Anladığım kadarıyla aşağıdaki benzer bir tablonuz bulunmaktadır.  Aşağıda anlatmaya çalışacaklarımı da bu tablo üzerinden yapmaya çalışacağım.

Sorunuzu tam anlayamasam da 🙂 anladığım şekilde cevaplamaya çalışacağım. Eksik veya çok alakasız bir cevap olursa eğer konu üzerinden yorum yazarsanız sevinirim.

MySql ile aynı kayıtları bir arada toplamak için yani elmalar, armutlar veya başka meyvaları aynı sepet üzerinden işlem yapmak için Group By komutunu kullanmak gerekiyor. Burada işlem yapmak istediğim sutün dediğiniz gibi sınav adları. Ben ona tablomda kayitTipi dedim.

SELECT * FROM SinavAdi GROUP BY kayitTipi

Yukarıdaki sorguyu çalıştırdığımda aşağıdaki gibi bir sonuç çıkmaktadır. Group By ne yaptı diye sorarsak eğer, tüm kayıtları aldı ve benzer meyveleri aldı tek sepete attı. Böylece aşağıdaki gibi bir sonuç çıktı.

Bundan sonra yapmak istediğimiz eğer;

  • Bu kayitTipi değerlerinin sayısı ise. Yani kayitTipi Analiz-3 olan toplam satır sayısı ise COUNT komutunu kullanmamız gerekiyor bu aşamada.
    • SELECT kayitTipi, COUNT(id) FROM SinavAdi GROUP BY kayitTipi
  • Aynı şekilde kayitTipi değerlerinin toplam sayısını bulmak istiyorsak yani Analiz-3 tipindeki kayitNosu değerlerinin toplam sayısını almak istiyorsak
    • SELECT kayitTipi, SUM(kayitNo) FROM SinavAdi GROUP BY kayitTipi

Yani aslında yaptığımız Group By’ı SUM ve COUNT fonksiyonlarıyla kullanmak oldu.

Paylaş: